Öncelikle bu yazıyı okuyan herkese sağlıklı mutlu bir hayat dilerim. 30 yaşında eşini lösemi sebebiyle kaybeden bir hasta yakınıyım.

Hastalıkla tanışmamız kasım 2016 yılında oldu. Ardından kemoterapi kendi iliğimizin nakli hastalık tekrarı Almanya’dan uyan donörle 2 nakil ardı sıra tekrar hastalık tekrarı ve sonucunda 2018 mart ayında eşimin vefatı gerçekleşti.

Begüm Hanım’la bu süreçte tanıştık. İlk baslarda psikolog destek benim için çok bir şey ifade Etmiyordu. Fakat duygu, ifade, sinir, stres gibi durumların düşünce biçimimizle yönetebileceğimin farkına vardım.

Bu süreçte en büyük destekçimiz olan bizi telkin ve destekleriyle hayata tutunmaya çalıştıranın Begüm Hanım olduğunu fark ettim.

Sanki onun hastası değil de arkadaşı gibiydik. Özellikle rahmetli eşimin en iyi arkadaşıydı bu süreçte. Bizim rahatlamamız sağduyulu olmamız ve pozitif düşünmemiz için elinden gelenin fazlasını yaptığı kanaatindeyim.

Eşim Begüm Hanım’la görüşmesinden sonra farklı bir rahatlama, pozitif bakış acısı ve hayata tutunarak önüne yeni hayat hedefleri koyuyordu.

Bu da bizlerin daha güçlü bir şekilde kanserle savaşmamıza neden oldu.

Fakat A’RAF Suresi 34. Ayet yazıldığı gibi  -Kadri Çelik- (7/A’RÂF-34: Her ümmet için belirli bir süre vardır; vakitleri dolunca (artık ondan) ne bir saat gecikebilir, ne de öne geçebilirler)

Ne bir saniye ileri ne de geri alabildik sonunda ölüm bizi de yakaladı.

Biraz klişeleşmiş olacak ama elimizde ve yanımızdaki güzellikleri yokluğunda anlıyoruz ALLAH kimseyi bu şekilde sınamasın. Psikolojik destek sadece hasta veya ruhsal durum bozukluğunda değil belli evrelerde hepimizin başvuracağı en sağlıklı yöntemdir. Çünkü bu alanda uzman olan kişiler bizlerin farkında olmadan yapamadığımız güzel yönleri pozitif enerjimizi açığa çıkarmaktadır. Bunlara örnek : Evlilik aile hayatı, eşler arası iletişim, çocuk gelişimi ve büyütme, ticari işler, iletişim, cinsellik gibi…

O buhranlı günlerde bizlere verdiği destekler için tekrar Psikolog Begüm KAPLAN’a teşekkürü bir borç bilip bundan sonraki hayatında başarılar dilerim.

Mustafa

2 yıl önce

Bunlar da İlginizi Çekebilir